Buster Keaton v Bytči

25. mája 2017

Komik, režisér a kaskadér z čias nemej grotesky Buster Keaton už nie je v Bytči cudzinec. Keď si večer dáte pivo niekde na terase, môžete započuť ako sa o ňom pochvalne vyjadrujú chlapi pri vedľajšom stole. Dokonca uznávajú, že bol lepší ako Chaplin. Buster je vzorom aj pre teenagerov. Veď on ako najlepší kaskadér bol praotcom parkúru – dnes veľmi obľúbenej aktivity medzi mladými. Pochvaľujú si všetci, ktorí sa s ním zoznámi minulý rok, na druhom ročníku Hviezdnych nocí. Busterovi a jeho filmu Frigo ako Sherlock Holmes totižto patril úvodný večer. V miestnej synagóge sa premietal ozvučený kapelou Tonus Eos. Hneď po projekcii si publikum vyžiadalo búrlivým potleskom, aby sme o rok na festivale uviedli celú sekciu. Rozhodli sme sa toto prianie splniť.

Na treťom ročníku uvedieme spolu 5 filmov Bustera Keatona. Bude sa jednať o zrejme najväčšiu poctu tomuto umelcovi aká sa kedy na Slovensku konala. Ak ste fanúšikmi starých ale najmä kvalitných filmov, nemali by ste túto udalosť minúť. Počas štyroch dní uvedieme diela od jeho rannej éry až po vrcholné dielo Frigo na mašine, ktoré sa pravidelne umiestňuje na popredných miestach v rebríčkoch najlepších komédií všetkých čias.

Keatona môžeme zaradiť do panteónu veľkých režisérskych mien ako Kubrick, Welles, či Hitchcock, pretože jeho diela nie sú len “dobrá zábava”, ale aj technicky a formálne vybrúsené umenie. Jeho diela si môžete prehrávať opakovane a stále žasnete, ako sa mu to všetko mohlo podariť. A teraz nehovoríme len o smrteľných kaskadérskych kúskoch, keď preskakoval mrakodrapy, či nechal na seba padať fasády domov, ale máme na mysli vyšperkovanú gradáciu jeho filmov zakončenú vždy veľkým akčným finále a tiež pôvabné komické situácie založené na tom, že sa Buster nikdy vo svojich filmoch nezasmial v akokoľvek humornej situácii sa ocitol.

V našom výbere uvedieme okrem spomenutého Friga na mašine jeho vôbec prvý samostatne režírovaný film Frigo stavia dom – brilantnú komicko-kaskadérsku etúdu okolo stavania domu z krabice. Ďalší titul Frigo ako kráľ strelcov vznikol hneď o rok neskôr a potvrdil Keatonov strmý nástup a neutíchajúcu tvorivú silu. Práve v tomto titule sa nachádza záverečná naháňačka s banditmi v spleti tajných dverí a prepadlísk rodinného domu. Prehliadku zakončia dva tituly Frigo a strážnici a Frigo sa žení, ktoré sú obe postavené na princípe masovej naháňačky a patria k tomu najlepšiemu v tvorbe tohto nadčasového génia.

Tešíme sa na Vás a na Bustera Keatona alias Friga 17. – 20. augusta 2017 v Bytči na Hviezdnych nociach.