CATASTROFY

17. decembra 2018

Ak ste si mysleli, že sa už nikdy nestanete fanúšikmi metalovej hudby, tak teraz je ten čas prehodnotiť to, pretože slovenskú živú hudobnú scénu aktuálne válcuje fenomenálna thrash-metalová cháska Catasrofy, ktorá vzbudzuje veľký záujem aj mimo úzku metalovú komunitu. Niet sa čomu čudovať. U bežného smrteľníka sa pri slove metal zjaví v hlave predstava mastnovlasého chlapíka, ktorí kvíli, ako keby mu pricvikli semeníky a do toho sa valia upotené gýčové gitarové sóla. Catastrofy je absolútny protipól tohto druhu kapiel a prináša do žánru neskutočný drive. Špinavosť, nekorektnosť, bezuzdnosť a zbojníčinu.

Metal v ich podaní je novou inkarnáciou tohto tradičného žánru a zároveň návratom ku koreňom. Žiadny pátos a gýč ale ostrý a tvrdý prístup, čo sa týka hudby aj textov. Zaujímavý je samozrejme kontext, v rámci ktorého si robia prču z tradičnej slovenskej folklórnej kultúry. Kapela sa štylizuje do role metalových zbojníkov a zapojenie slovenských ľudových nástrojov do metalovej zostavy je vskutku gustiózne a komické zároveň. Pozornosť si zaslúžia aj texty, ktoré samozrejme polovicu prvoposlucháčov znechutia a ohromia svojou drzou nekorektnosťou. Tá je však ospravedlnená silnou angažovanosťou textov hnevlivo komentujúcich súčasné negatívne spoločenské pomery. Spolu s ďalšími kapelami na scéne ako napríklad The Wilderness sa tak zaradzuje do prúdu prudko nezávislých a neosedlateľných kapiel, ktorým ale nie je ľahostajný svet okolo a snažia sa ho trocha pichnúť pod rebro svojou krásne surovou tvorbou.

Kapela pochádza z Bratislavy, a vznikla už v roku 2005. Odvtedy poctivo derú riflové bundy účastníkov pogovačiek v kotli mnohých slovenských klubov. Do širšieho povedomia prichádza kapela až s vydaním albumu Zbojnícky tanec v roku 2015. Napriek tomu dodnes zostáva verná najmä malým klubom a metalovým brlohom. Ich koncerty sú v každom meste veľká slávnosť a kluby praskajú vo švíkoch. Je na čase, aby konečne dorazili aj do Bytče. Je nám cťou, že ich budeme hostiť práve na piatom ročníku Hviezdnych nocí.