Deň náš každodenný

Sekcia: Fenomén Slovensko: komédie

čiernobiely, 88 min., Československo, 1969

Réžia: Otakar Krivánek

Scenár: Otakar Krivánek

Kamera: Jozef Grussmann

Hrajú: Michal Ravinger st., Michal Ravinger ml., Michaela Ravingerová, Gertrúda Ravingerová, Marcel Ravinger, Sylvia Točíková st., Sylvia Točíková ml., Karol Točík a ďalší

Deň náš každodenný je dokumentárna fikcia, ktorá vznikala bez vopred schváleného scenára, ako improvizácia nehercov, vďaka čomu pôsobia dlhé, strihom neprerušované dialógy veľmi živo a autenticky.

Film svojou prirodzenosťou a akýmsi ľudským humorom pripomína rané filmy Miloša Formana, ktoré tiež vznikali bez konkrétnych dialógov len ako improvizácia nehercov. Krivánek do filmu obsadil konkrétnu rodinu, ktorá sa nehanbila nechať si nakúkať do súkromia a hľadal v nej tému, ktorá mu postupne vyvstala. Vznikla tak silná sociologická štúdia života v šesťdesiatych rokoch v Československu. Najsilnejšie do popredia vystupuje téma dospievania, kvitnúcej sexuality u mladých ľudí a neschopnosť rodičov uviesť ich do problematiky týchto nových túžob. Syn si našiel priateľku, pričom rodičia, miesto toho, aby mu čokoľvek vysvetlili ohľadom sexuality, si radšej túto zodpovednosť prehadzujú ako horúci zemiak a dcéra, ktorá práve naopak bojuje s vlastnou nepríťažlivosťou, je síce utešovaná matkou, že má iné kvality ako krásu, no toto utešovanie jej skôr ešte prihorší. A tak sa rodičia, miesto toho, aby viedli svoje deti úskaliami života, radšej fixujú na svoje existenčné problémy, ktoré pohlcujú ich život. Výsledkom je tragikomický portrét rodiny, v ktorom sa Krivánkovi darí kritizovať malomeštiacku morálku, lenže na rozdiel od Formana je zhovievavejší k svojím postavám, akoby ich mal až príliš rád. Otakar Krivánek v tomto špecifickom filme maximálne zúročil svoju skúsenosť režiséra zo spravodajstva. Nakrútil nízkorozpočtový film opisujúci banálne situácie, ktoré viac ako veľké patetické reči vypovedajú o banalite a ideáloch nášho života.

Roman Ďuriš