Filmový kabaret – Dismas (pásmo krátkych filmov)

Sekcia: Detské Hviezdne noci

Do Bytče zavíta samotný prvý pražský premietač Viktor Ponrepo! Zakladateľ prvého kina v Prahe. Predvedie svoju prehliadku plnú čarov a kúziel, trikov a optických klamov. Návštevníkov prevedie predstavením o prvej projekcii v kine a ukáže jednu z najpremyslenejších optických hračiek – film! Nebudú chýbať kúzelnícke čísla, kabaretná atmosféra a živá hudba. Pozvaní sú všetci, malí i veľkí.  Predstavenie má charakter filmového kabaretu. Vystupujú v ňom dvaja kinoklauni a je doplnené živou hudbou a projekciou. Po jeho skončení nadväzuje tvorivá dielňa, v ktorej sa deti naučia, ako ozvučiť nemé filmy.

 

ZOZNAM UVEDENÝCH FILMOV:

Ponrepovo kouzelnictví / réžia: Antonín Pech

čiernobiely, 2 min., Rakúsko-Uhorsko, 1911

Viktor Ponrepo, vlastným menom Dismas Šlambor bol divadelníkom, eskamotérom a s príchodom kinematografu do Čiech sa stáva i kinárom. V septembri 1907 začína fungovať pod jeho vedením prvé stále (už teda nie kočovné) kino v Prahe. V Ponrepovom kouzelnictví, ktorým zvykol uvádzať svoje premietania, predvádza tento lokálny „Georges Méliès“ jeden zo svojich kúzelníckych trikov. Dnes fungujúce pražské kino Ponrepo, spadajúce pod Národní filmový archiv svojim názvom i dramaturgiou programu, pozostávajúcou z archívnych snímkov, nadväzuje na začiatky domáceho kinopremietania.

 

Rudi sportsman / réžia: Emil Artur Longen, Antonín Pech

čiernobiely, 5 min., Rakúsko-Uhorsko, 1911

Snímka je súčasťou série komických krátkych filmov (Rudi se žení, Rudi na křtinách, Rudi na záletech), natočených v roku 1911. Dej každej epizódy, pozostávajúcej z gagov, je zhrnutý v jej názve. V ich centre stojí postava nešikovného Ruda, ktorý si vo filme Rudi sportsman vyskúša jazdu na koni, bicyklovanie, futbal, skok cez prekážky, tenis či vodáctvo, a to všetko s cieľom zaujať ženu.

 

Nový druh / réžia: Kateřina Karhánková

farebný, 7 min., Česko, 2013

Krátky film o troch kamarátoch, dvoch chlapcoch a dievčati, ktorí počas hry nájdu záhadnú kosť. Každý si vytvorí vlastnú predstavu o tom, z akého zvieraťa pochádza. Animácia evokujúca detské kresby fixkami a ceruzkami, vyvoláva dojem roztomilosti a približuje diváka ich svetu. Hovorí o detskej fantázii v strete s „dospeláckym“ svetom, dbajúcim na presnosť.

 

Jan staví kino

Krátka filmová groteska vyrobená Free Cinema v roku 2017. Príbeh plný eskapád rozpráva o tom, ako Jan Kříženecký staval svoje prvé kino Český kinematograf.

 

Švábův úprk

Krátka filmová groteska vyrobená Free Cinema v roku 2017. Josef Šváb Malostranský je považovaný za prvého filmového herca v českých krajinách a na Slovensku. Bol to ale aj slávny herec pražských kabaretných scén. Ako vyzeralo jeho divadelné pôsobenie? Presvedčte sa sami.

 

Barbara Nováková