Herečka

Sekcia: Filmový zemepis – japonské osemdesiate

Eiga Džoju, farebný, 130 min., Japonsko, 1987

Réžia: Kon Ičikawa

Scenár: Kon Ičikawa, Kaneto Šindó, Šinya Hidaka

Kamera: Yukio Isohata

Hudba: Kensaku Tanikawa

Hrajú: Bunta Sugawara, Micuru Hirata, Hisaši Igawa, Kjóko Kišida, Miki Sandžó, Sajuri Yošinaga, Kódži Išizaka, Kiiči Nakai, a ďalší

Snímka Herečka predstavuje spojenie dvoch povojnových „pamätí“ japonského filmu – režisérov a scenáristov Kona Ičikawu a Kaneta Šindóa. Ich samostatné režisérske kariéry započali v roku 1946 a pretrvali až do nového milénia, konkrétne do rokov 2006 a 2010. Ičikawa patril do silnej generácie autorov (Akira Kurosawa, Masaki Kobajaši, Keisuke Kinošita), ktorá v 50. rokoch zaznamenala mimoriadny úspech v zahraničí i v Japonsku a priniesla tejto dekáde označenie „zlatá éra“. Práve do tohto obdobia patria Ičikawove najslávnejšie filmy ako Barmská harfa, Kľúč a Ohne na planinách. Najvýznamnejšie filmy Kaneta Šindóa pre zmenu spadajú do šiestej dekády minulého storočia, kde vytvoril snímky ako Onibaba alebo Ostrov. Ťažko teda hľadať niekoho povolanejšieho na rekapituláciu života najslávnejšej japonskej herečky a režisérky prvej polovice 20. storočia – Kinujo Tanaky.

Snímka je v podstate dokudrámou kombinujúcou archívne materiály, zábery z filmov, rekonštrukcie i fiktívne scény zo života slávnej herečky. Vďaka tomu Herečka pôsobí ako kronika raného a povojnového obdobia japonského filmu, v ktorej poučený divák objaví mnoho slávnych tvárí a filmových diel. Zároveň, podobne ako v prípade Posledného šotu Jódžiho Jamadu, je akousi nostalgickou oslavou jednej epochy a jednej mimoriadne silnej a cieľavedomej ženy, ktorá akoby vypadla z niektorých Mizogučiho, či Ozuových filmov. Film sa v prvej polovici zameriava na Tanakino nešťastné manželstvo s významným medzivojnovým režisérom Hirošim Šimizuom a v druhej polovici na profesionálne polemiky s velikánom Kendžim Mizogučim. Do istej miery tak funguje aj ako vyobrazenie komplikovaného, mnohokrát vášnivého vzťahu medzi hercami a režisérmi, v ktorom sa osobná a profesionálna rovina značne rozplýva.

 

Marcel Šedo