Kulturák Gallery

12. augusta 2017

Aby bol  festival Hviezdne noci skutočne multižánrovým podujatím, nezabúdame ani na výtvarné zastúpenie. Na štyri dni premeníme  vestibul bytčianského  kulturáku na galériu súčasného umenia. Otvoríme výstavu, ktorá v duchu celého festivalu poukáže na „neopozeranú“ mladú tvorbu. Výstava bude mať dve časti, výstavu grafík Jozefa Gľabu, Lukáša Cehľára ,Tomáša Bánika a druhou časťou bude diplomová inštalácia Juraja Ďuriša. Vystavené diela ukážu rôzne autorské prístupy i techniky od klasických až po počítačovú grafiku. Klasické  techniky v prepracovanom prevedení  študentov  VŠVU – Jozefa Gľabu, študenta 3. ročníka v Ateliéri voľnej a farebnej grafiky pod vedením doc. Vojtecha Kolenčíka a Lukáša Cehľára, čerstvého absolventa Ateliéru voľnej grafiky a ilustrácie u prof. Dušana Kállaya. Popri klasickým grafickým technikám odprezentuje svoje práce grafický dizajnér Tomáš Bánik, ktorý prešiel umeleckou školou a pôsobí ako Art Director v reklamnej agentúre.

Jozef Gľaba predstaví práce z dvoch sérii, v rôznych technikách i tematických zameraniach. V jednej zobrazuje prostredie železnice s využitím hĺbkotlače – akvatinty a čiarového leptu. V druhej sérii pracuje s technikou linorytu. Zobrazuje personifikované prasatá, ktoré sú kritikou sociálneho prostredia, situácií, v ktorých sa ocital počas zimného semestra.

Lukáš Cehľár sa zameriava na výškotlačovú techniku čiernobieleho linorytu, kde kladie dôraz na výtvarné spracovanie, snaží sa vyťažiť z techniky, čo najviac. Pracuje s rozmanitými témami, ktoré spracováva nielen vizuálne, ale aj textovo. Vystavené grafiky boli súčasťou Lukášovej diplomovej práce ako ilustrácie zbierky poézie. Bude zaujímavé sledovať ako fungujú samostatne.

Techniku linorytu si budete môcť vyskúšať aj v sobotu na festivale počas workshopu v areáli bytčianskeho zámku, ktorý povedie Tomáš Bánik. Linorytu sa venoval počas školy a v súčasnosti sa zameriava na počítačovú grafiku, čoho ukážku uvidíte v Kulturák Gallery. Tomáš stavia práce na dominantnom prvku, z ktorého vychádza cyklus viacerých vizuálnych hračiek. Na výstave odprezentujeme vybrané práce z dvoch sérií.

Štvrtým vystavujúcim bude Juraj Ďuriš, ktorý je čerstvým absolventom programu maľby a iných médii na VŠVU. Na Hviezdnych nociach uvidíte ako môže vyzerať kombinovaná maľba, do akej polohy sa môže posunúť a prepojiť  s ďalšími médiami.

Viac neprezradíme a necháme to na váš osobný zážitok z výstavy, ktorú musíte navštíviť!

Kristína Rigerová