Kým sa skončí táto noc

Sekcia: Fenomén Slovensko: komédie

čiernobiely, 85 min., Československo, 1965

Réžia: Peter Solan

Scenár: Peter Solan, Tibor Vichta

Kamera: Vincent Rosinec

Hudba: Jaroslav Laifer, Miloš Jurkovič

Hrajú: Jana Gýrová, Jitka Zelenohorská, Stano Dančiak, Marián Labuda st., Július Pántik, Valentína Thielová, Vladimír Durdík st., Erna Suchánová  a ďalší

Kým sa skončí táto noc je komediálne ladená psychologická dráma od talentovaného slovenského režiséra Petra Solana, ktorá je výstižným portrétom doby socialistického Československa. Solan v snímke ponecháva veľký priestor hereckej improvizácii a tiež dokonale rozpracováva psychológiu postáv. V malom priestore luxusného tatranského podniku sa počas jednej noci stretávajú naozaj rôznorodé typy postáv, ktoré nám postupne odhaľujú svoje sny, túžby, ilúzie i životné trápenia. Stredobodom príbehu sú dve mladé české úradníčky, ktoré si po celoročnom šetrení korún prišli do Tatier užiť pár dní bezstarostného života a  dvaja mladí inštalatéri hľadajúci zábavu, ktorí sa ich snažia zviesť, trochu neohrabaným, no vtipným spôsobom. Okrem nich sú v podniku peniaze rozhadzujúci stavebný majster, neuznaný vynálezca, ktorého najlepším priateľom sa stala fľaška alkoholu, nemecky hovoriaci turista, barmanka, starší manželský pár a ostatní návštevníci.

Zaujímavý je spôsob, akým Solanov film vznikol. Jeho námet bol známy už v roku 1957, avšak musel si počkať 8 rokov, kým na jeho spracovanie nenastali vhodnejšie podmienky. Scenár napísal Tibor Vichta, s ktorým Solan často spolupracoval aj na iných projektoch. Čo sa týka samotného natáčania, na vtedajšie pomery išlo o novátorský experiment, nakoľko herci nemali k dispozícii konkrétny scenár, poznali iba témy rozhovorov a situácie v rámci príbehu, takže mali voľnú ruku v tvorbe dialógov. Ústredná trojica hercov – Dančiak, Labuda, Pántik – sa s touto úlohou popasovali nad očakávania a vznikli tak nezabudnuteľné scény. Pre čo najpresnejšie zachytenie ich spontánnych improvizácií boli použité dve kamery a kontaktný zvuk. Film Kým sa skončí táto noc je nadčasové dielo, ktoré má čo povedať aj dnešným divákom.

 

Michaela Hanzelová