PidiCinema Orchestra (pásmo krátkych filmov)

Sekcia: Špeciálne uvedenie

Projekcia nemých krátkych filmov so živou hudbou, lektorským úvodom a performatívnymi vstupmi. Nemý film nebol nikdy nemý! PidiCinema Orchestra prestavuje alternatívny kinozážitok, ktorý publikum vtiahne do víru neopakovateľného filmového a hudobného zážitku. V tematickom lektorskom úvode prenesie divákov do atmosféry raných filmových predstavení. Premietané filmy potom doplní živá hudba v podaní päťčlenného hudobného telesa. PidiCinema Orchestra združuje skúsených hudobníkov, krotí ovládajú širokú paletu hudobných žánrov. Môžete sa tešiť na modernú a chytľavú interpretáciu. Predstavením bude divákov sprevádzať “komentátor živých obrazov”. Možno príde aj kúzelník!

České hrady a zámky / réžia: Karel Hašler

čiernobiely, 7 min., Rakúsko-Uhorsko, 1914

Krátky film, začínajúci ako prírodopisná snímka zábermi na hrady Bezděz, Točník a Karlštejn. V reštaurácii na Karlštejne upozornia hostia Hašlera, že večer vystupuje vo Varieté. Vlak do Prahy mu však ujde a v snahe dostať sa tam včas, prepadáva šoféra na diaľnici a donúti ho ísť pospiatky. Film bol uvádzaný ako entré pred varietnou veselohrou Pan bez kvartýru.

 

Živé mrtvoly / réžia: Josef Šváb-Malostranský

čiernobiely, Československo, 1921

Miesto pohrebu sa koná svadba. Tak by sa dala stručne zhrnúť pointa krátkej snímky v réžii prvého herca českého filmu Josefa Švába-Malostranského. Šteklivá zápletka, v ktorej sa postava profesora Floriána Pátka zoznámi a pomerne rýchlo nadviaže intímny kontakt so slečnou Anastáziou Rohlíčkovou, vyústi v okolím vyžiadaný, šťastný záver.

 

Polykarpovo zimní dobrodružství / réžia: Jan Stanislav Kolár

čiernobiely, 12 min., Rakúsko-Uhorsko, 1917

Snímka bola pôvodne zamýšľaná ako súčasť série o Polykarpových dobrodružstvách, dochoval sa však iba druhý diel (tento), prvý niesol názov Polykarp aprovisuje. Keďže bola filmová surovina počas natáčania nedostatočne vystavená svetlu, sú zábery pomerne tmavé. Dejovú zápletku tvorí klasický milostný trojuholník medzi Polykarpom, Mimi a jej snúbencom Jardou. Záverečná guľovačka medzi sokmi v láske je originálnym zavŕšením ich prekárania.

 

Rudi na záletech / réžia: Emil Artur Longen, Antonín Pech

čiernobiely, 4 min., Rakúsko-Uhorsko, 1911

Snímka je súčasťou série krátkych filmov o starostiach nešikovného Ruda, natočených v roku 1911 výrobňou Kinofa. Záletník Rudo zbadá ženu a s úmyslom osloviť ju, ide za ňou do verejných kúpeľov. V snahe zapadnúť si oblieka ženský kúpací úbor, ostatné prítomné ho však odhalia.

 

Noční děs / réžia: Jan Arnold Palouš

čiernobiely, 20 min., Rakúsko-Uhorsko, 1914

Snímka, pri ktorej natáčaní bola hercovi Aloisovi Charvátovi udelená pokuta, keď v scéne na moste cisára Františka Jozefa kričal, mávajúc novinami, že nie je mŕtvy. V duchu hesla „aj zlá reklama je reklama“ sa správa v novinách o incidente stala dobrým lákadlom pre divákov pri uvedení filmu do kín. Jednoduchá zápletka o milostnom trojuholníku je ozvláštnená sériou domnelých vrážd a následných priznaní rôznych zúčastnených.

 

Barbara Nováková