Ucho

Sekcia: Film a história: 100 rokov československej kinematografie

čiernobiely, 94 min., Československo, 1970

Réžia: Karel Kachyňa

Scenár: Jan Procházka, Karel Kachyňa  

Kamera: Josef Illík

Hudba: Svatopluk Havelka

Hrajú: Radoslav Brzobohatý, Jiřina Bohdalová, Jiří Císler, Miloslav Holub, Jaroslav Moučka, Gustav Opočenský, Ivan Palúch a ďalší

Keď sa po auguste 1968 rozhodovalo o osude filmov tohto obdobia, nebolo prekvapením, že medzi filmami, ktoré sa k divákom nedostali, bol aj film Karla Kachyňu Ucho, dokončený v roku 1970. Výborná psychologická dráma, ktorá úderne a presvedčivo znázorňuje paranoju totalitnej spoločnosti, si tak na svoju premiéru počkala dvadsať rokov. Vysokopostavený funkcionár Ludvík (Radoslav Brzobohatý) a jeho manželka (Jiřina Bohdalová) sa vracajú z vládnej recepcie. Návrat sprevádzajú manželské nezhody. Zatknutie ministra, Ludvíkovho nadriadeného, o ktorom sa na recepcii dozvedel, Ludvíka v mysli neustále odvádza k udalostiam a výrokom z recepcie. Flashbacky scén zo stretnutí a rozhovorov vytvárajú znepokojivú mozaiku, ktorej význam sa postupne dotvára. Vlna čistiek môže výrazne ohroziť Ludvíkovo postavenie, či dokonca slobodu. To, čo sa zdalo ako náhodné – zabudnutie kľúčov, otvorené dvere na vile, vypnutá elektrina a telefón, pred domom odstavené auto s niekoľkými mužmi, či neznámy stojaci v záhrade, naznačuje, že sú sledovaní. Manželia trávia noc striedavo hádkami a hľadaním odpočúvacích zariadení a likvidovaním manželových dokumentov. Ich rozvrátené manželstvo nachádza silné momenty vzájomného zomknutia sa vtedy, kedy sa zdá byť situácia najvypätejšia.

Film, ktorý mal byť reflexiou komunistickej mašinérie 50. rokov 20. storočia, mrazivo zobrazil praktiky, ktoré zďaleka ešte neboli prekonané. Presvedčil sa o tom aj scenárista filmu Ucho Jan Procházka, jedna z osobností Pražskej jari, spisovateľ, scenárista a politik, ktorého kariéru ukončila invázia spojeneckých vojsk. Na jeho diskreditáciu boli použité zostrihané nahrávky odposluchov ŠTB.

 

Renáta Lokšová