Divadlo Stoka – Bordeline

Inscenácie divadla Stoka sú kontroverzné, detabuizujúce, typické dôsledným spájaním duševných procesov s pudovou telesnosťou postáv. Režisér Blaho Uhlár pracuje s hercami metódou tzv. kolektívnej improvizácie, to znamená, že scenár nie je napísaný vopred, ale tvoria ho samotní herci na skúškach.

Monodráma Bordeline, ktorú na Medziročníku Hviezdnych Nocí uvádzame, je v tvorbe Stoky jedinou výnimkou. Jej literárnou predlohou je rovnomenný román Ivany Gibovej opisujúci život ženy trpiacej hraničnou poruchou osobnosti. Zdramatizovaná podoba tohto románu je elektrizujúcou spoveďou, úprimným vyznaním psychicky chorej hlavnej hrdinky (stvárnenej hercom Petrom Tilajčíkom) hľadajúcej lásku a pochopenie.

Divadlo Stoka z Bratislavy je vôbec prvým štátom nezriaďovaným divadlom na Slovensku. Jeho vznik sa datuje už do roku 1991, budúci rok bude oslavovať okrúhle tridsiate narodeniny. Okrem toho, že si stihlo vybudovať status legendy, vymeniť celý herecký súbor (pozostávajúci v súčasnosti z najmladšej profesionálnej slovenskej hereckej generácie), či vyhrať viacero ocenení doma i v zahraničí, bolo nútené za tento čas opustiť a znovunachádzať viacero priestorov, kde by mohlo pôsobiť. Naposledy len pred pár mesiacmi, v súčasnosti sa nachádza v procese hľadania svojho nového „domova“. Preto sme zareagovali symbolickým pozvaním na náš festival. Po predstavení bude, nie len na túto tému, nasledovať diskusia s tvorcami, na ktorú pozývame všetkých divákov.