Muž v skafandri

Muž v skafandri je názov audiovizuálnej performance/dramatickej video opery z pera hudobného experimentátora, multiinštrumentalistu a libretistu Mira Tótha. Jej námet je voľne inšpirovaný príbehom Eugena Andrewa Cernana, amerického astronauta, ktorého predkovia pochádzali z Československa.

Tvorcovia sa rozhodli skutočné udalosti „prevrátiť“, aby viac vynikla podstata Cernanovho odkazu. Astronaut sa ocitá v situácii, kedy Zem je zničená a celá ľudská populácia sa presťahovala na Mesiac. Z ničoho nič sa rozhoduje uskutočniť návrat na domovskú planétu, kde hľadá svoje korene.

Motív nachádzania a strácania slobody bol prítomný počas celého Cernanovho profesného aj osobného života. Miro Tóth spolu s režisérom Janom Komárkom a dramaturgičkou a spolulibretistkou Michaelou Rosovou tieto nečakané prepojenia odhalili. Cernan z Mesiaca hľadí na svoju rodnú krajinu a sníva o jej navštívení. Prvýkrát sa mu to reálne podarilo na neoficiálnej návšteve Československa v roku 1974, kedy prišiel aj do Vysokej nad Kysucou, obce jeho starých rodičov, v ktorej má od roku 1994 pamätnú izbu.

Post-dystopická atmosféra tejto performance je umocnená šesťčlenným hudobným orchestrom v medzinárodnom zložení: Monika Knoblochová, Márton Kuna, Péter Magyar, Mikuláš Havrila, Márton Csernoszky a Miro Tóth a psychedelickým svetelným designom a videoprojekciou Jana Komárka. V titulnej roli sa predstaví fínsky performer Päsi Mäkäla, spolu s ním v tejto netradičnej opere účinkuje britská tanečníčka a performerka českého pôvodu Andrea Miltnerová.