Boxer a smrť

čiernobiely, 102 min., Československo, 1962
Réžia: Peter Solan
Scenár: Tibor Vichta, Józef Hen (poviedka)
Kamera: Tibor Biath
Hudba: William Bukový
Hrajú: Štefan Kvietik, Valentina Thielová, Józef Kondrat, Gerhard Rachold, Manfred Krug a ďalší

V distribučnom liste z roku 1963 bol Boxer a smrť predstavený ako dielo, ktoré “ukáže zvrátenú, nenormálnu a zverskú podstatu fašizmu”. Medzi prvými verziami scenára (od roku 1958 ich bolo celkovo osem) a schválením jeho nakrúcania ubehli štyri roky, keďže bol zamietaný z dôvodu podozrenia z propagácie fašizmu. Postupne sa dielo vyvinulo do podoby, v ktorej, ako ďalej list oznamuje, “oproti iným filmom s rovnakou tematikou prináša aj zábery z boxerských stretnutí a nový civilnejší prístup k téme”.
Psychologická dráma je adaptáciou rovnomennej poviedky Bokser i śmierć poľského spisovateľa Józefa Hena, ktorá vychádza zo spomienok Tadeusza „Teddy“ Pietrzykowskiho, boxera, ktorý prežil Auschwitz. Dej sa odohráva v koncentračnom tábore, ktorého veliteľ Kraft hľadá partnera za účelom trénovania na svoju vysnívanú povojnovú boxerskú kariéru. Nachádza ho v zoslabnutom utečencovi Komínkovi, realisticky stvárnenom hercom Štefanom Kvietikom, o ktorého sa začne starať. Boxer silnie a necháva veliteľa vyhrávať, až kým neumučí jeho priateľa Williho, pripravujúceho útek. Kraftova žena Helga, ktorej je Komínek sympatický, muža odvráti od pomsty z prehry v ringu, avšak ten ho postaví pred neľahkú morálnu dilemu.
Film získal viaceré festivalové ocenenia, na 7. MFF San Francisco 1963 získal dokonca tri (Osobitnú cenu Carla Foremana, Cenu poroty za porozumenie medzi národmi i Cenu za hudbu). Hudba, skomponovaná priamo pre film, má nezvyčajne krátku dĺžku (necelých 9 minút, pričom dĺžka filmu presahuje 100 minút), sledovanie filmu je preto o niečo náročnejšie. Námet snímky o boxerovi v tábore poslúžil aj ako inšpirácia pre film Roberta M. Younga Triumf vôle z roku 1989, v hlavnej úlohe s Willemom Dafoe.

Barbara Nováková