Džúsový román + M

Džusový román, farebný, 75 min., Československo, 1984
Réžia: Fero Fenič
Scenár: Fero Fenič
Kamera: Jaroslav Brabec
Hrajú: Alena Mihulová, Josef Vaidiš, Pavel Melounek, Vladimír Švabík, Tomáš Kuchta, Laura Kurovská, Ladislav Balous, Pavel Klůs a ďalší

Vrchol tvorby československého režiséra Fera Feniča. Mladé dievča (Alena Mihulová) odchádza do mesta za prácou vo fabrike v nádeji, že to bude menej stereotypný život ako na dedine. Dielo ako defilé bizarných a čiernohumorných situácií zachytáva dobu komunizmu päť minút pred jeho finálnym rozkladom. Žiadny iný československý film v dobe svojho vzniku nedokázal tak intenzívne zachytiť rozpad morálnych hodnôt komunistického režimu. Sila filmu spočíva v jeho priamočiarosti a analýze doby cez bolestivý príbeh mladej ženy hľadajúcej aspoň kúsok vlastnej autonómie a súkromia. Feničov štýl je často prirovnávaný k Formanovi, on však ide v zatínaní do živého omnoho hlbšie a Džúsový román je skutočné existenciálne peklo v zajatí súdruhov, robotníckej triedy a ľudovo-opileckej mentality národa. Nemožnosť získať štipku súkromia vo svete, kde všetko kontrolujú buď rodičia či vedúci dielne evokuje podobnosť s orwellovským sci-fi. Režisér prostredníctvom množstva malých detailov zachytáva lepkavú atmosféru režimu, kde sa všetko robilo „dobrovoľne a s nadšením“. Z formálneho hľadiska sa jedná o dokumentárny prístup, kde kamera reportážnym štýlom pláva pomedzi postavičky príbehu. Obzvlášť náročný je napríklad viac ako desaťminútový záber zo svadby najlepšej priateľky hlavnej hrdinky. Fenič tak bravúrne v hranom filme zúročil svoju dlhoročnú prax dokumentaristu. Zaujímavý je aj samotný príbeh filmu. Fenič ho pôvodne pripravoval na slovenskej Kolibe, kde mu ho však bez okolkov „prebral“ zaslúžilý umelec Štefan Uher a spravil z neho frivolnú a politicky bezzubú komédiu Pásla kone na betóne. Fenič emigroval do Prahy a na Barrandove spracoval príbeh podľa svojej radikálnej predstavy.  

Peter Gärtner

 

M

farebný, 21 min., Slovensko, 2018, slovenské znenie, ang.tit.
Scenár a réžia: Gabriela Gažová
Kamera: Líza Nedayvoda
Produkcia: Patrícia Alexia Pošová
Zvuk: Andrej Osvald, Denisa Uherová
Strih: Roman Kelemen
Hudba: dievčenská kapela IN-SANE
Hrajú: Silvia Mokošová, Julianna Ťahúňová, Petr Meszároš, Katarína Belišová a ďalšie

Byť dievčaťom – v puberte, na plavárni, v kapele, na tomto svete – prináša mnoho špecifických výziev a zmien, aj keď bubeníčka Johnny by bola najradšej, keby sa jej netýkali. “M” je film o dvoch štrnásťročných kamarátkach, rockovej hudbe, menštruácii, rozdieloch medzi chlapcami a dievčatami a utekaní zo školy. Johnny a Romi sa počas strašidelných dní okolo Halloweena niekoľkokrát konfrontujú so svojou ženskou identitou a (krvavými) problémami z nej vyplývajúcimi.

Režisérka a scenáristka Gabriela Gažová v scenári bakalárskeho filmu vychádzala zo zážitkov štrnásťročných účastníčok castingu ale aj svojho štrnásťročného ja. Štáb „emka“ reflektoval tému svojím väčšinovým ženským zložením – či už za hudobnými nástrojmi, na plátne alebo za kamerou.

Gabriela Gažová