Kingsajz

farebný, 104 min., HD, Poľsko, 1987

Réžia: Juliusz Machulski
Scenár: Jolanta Hartwig, Juliusz Machulski
Kamera: Jerzy Łukaszewicz
Hudba: Krzesimir Dębski
Hrajú: Jacek Chmielnik, Jerzy Stuhr, Katarzyna Figura, Jan Machulski, Leonard Pietraszak a ďalší

 

V poradí štvrtá Machulského celovečerná komédia nasledovala po kritikmi i divákmi pozitívne prijatých snímkach Vabank (ktorá je tiež súčasťou tohtoročného programu Hviezdnych nocí), Vabank II a Sexmisia. Žánrové konvencie sa po kriminálnej a sci-fi komédii tentoraz rozhodol originálne inovovať v prípade fantasy a dobrodružnej komédie.

Kingsajz je paródiou zmienených žánrov, pričom zároveň nesie jasné „anti-establishment“  posolstvo. Dej filmu sa odohráva v dvoch krajinách. Trpaslíci žijú medzi ľuďmi v škaredej krajine Szuflandia, ktorá pozostáva z kancelárskych priestorov, v šuflíkoch a zásuvkách. Krajina Kingsajz, obývaná ľuďmi je ich vysneným rajom, plným slobody, žien a atrakcií (nezabudnuteľná je “erotická” scéna, v ktorej trpaslík objavuje ženské telo). Vďaka droge kingsajz, ktorá umožňuje dosiahnuť ľudskú veľkosť, sa alchymista Adaś ocitne medzi ľuďmi a nechce sa vrátiť. Kráľ Szuflanie Kilkujadek, stvárnený známym hercom Jerzmy Stuhrom, za ním posiela trpaslíkov Olu a Alu. Medzi postavami sa vyskytnú i Kwinterk a Kramerko, rovnomenné hlavné postavy z Vabanku I a II. Do detailov premyslené dekorácie, ktoré tvoria scénografiu filmu a slúžia na vyobrazenie života v Szuflandii sú vystavené v Múzeu kinematografie v Łódźi.

Napriek spoločenskému vývoju, ktorý v čase natáčania filmu naznačoval úpadok socialistického režimu v Poľsku a v susedných krajinách, prekvapivý záver filmu dáva vedieť, že totalitárne usporiadanie spoločnosti nie je jednoduché zvrhnúť. Machulski tým nadväzuje na tradíciu dystopických románov Gulliverove cesty Jonathana Swifta, 1984 Georga Orwella a domáceho majstra čierneho humoru Sławomira Mrożka.

Barbara Nováková