Konkurz

Konkurs/Kdyby ty muziky nebyly, čierno-biely, 79 min., Československo, 1963
Réžia: Miloš Forman
Scenár: Miloš Forman, Ivan Passer
Kamera: Miroslav Ondříček
Hrajú: Jan Vostrčil, František Zeman, Vladimír Pucholt, Václav Blumentál, Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Věra Křesadlová, Markéta Krotká a ďalší

 

Na počiatku samostatnej režijnej tvorby Miloša Formana stojí Konkurs. Film, zložený z dvoch strednometrážnych filmových poviedok Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs naznačil potenciál svojho tvorcu a predstavil štýl, ktorý sa stal pre Formana (minimálne v jeho českej tvorbe) typickým a získal mu ohlas doma i v zahraničí. Pozorovanie absurdity každodenného života, až dokumentárne presné vykreslenie prostredia, práca s nehercami, z ktorých si mnohí (v tomto diele Formanom objavení) nájdu svoje stabilné miesto na filmovom plátne, sú znakmi pre tvorcu v období 60. rokov 20. storočia typickými.

Obe poviedky sú spojené témou hudby. Prvá z nich, Kdyby ty muziky nebyly, je príbehom zo zákulisia dvoch dychoviek pripravujúcich sa na prehliadku dychových kapiel v Kolíne. Vyniká autentickými postavami kapelníkov a ich príhovormi o dôležitosti ľudovej hudby. Zápletka s dvomi mladými hudobníkmi, ktorí namiesto vystúpenia navštívia motocyklové preteky a musia za svoje zlyhanie niesť následky, končí ironickou bodkou.

Konkurs pôsobí ako dokument o hľadaní speváčky do divadla Semafor. Dievčatá talentované i tie menej sa prišli uchádzať o miesto po boku Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého. Z davu záujemkýň venuje film väčšiu pozornosť dvom. Prvou je talentovaná Věra, v podaní neskoršej Formanovej manželky Věry Křesadlovej, zlyhávajúca v rozhodujúcom okamihu. Druhou je mladá pedikérka, ktorá kvôli vidine svojej slávy, na konkurz ujde z práce. Ponúka sa tu paralela s rôznymi súčasnými reality shows hľadajúcimi budúce hviezdy, ktoré rovnako pracujú s fenoménom túžby bežného človeka po sláve. Na rozdiel od súčasnej podoby, Forman nepotrebuje človeka znevažovať, jeho cieľom bolo „urobiť o konkurze film, na ktorý sa nebudete hanbiť pozerať“. A to sa mu podarilo.

 

Renáta Lokšová