Lásky jednej plavovlásky

Lásky jedné plavovlásky, čierno-biely, 77 min., Československo, 1965
Réžia: Miloš Forman
Scenár: Jaroslav Papoušek, Miloš Forman, Ivan Passer
Kamera: Miroslav Ondříček
Hrajú: Hana Brejchová, Vladimír Pucholt, Vladimír Menšík, Ivan Kheil, Jiří Hrubý, Milada Ježková, Josef Šebánek, Marie Salačová a ďalší

 

Príbehu filmu Lásky jednej plavovlásky dominuje mladá Andula, nešťastné a roztomilo naivné dievča, ktoré v živote hľadá iba úprimnú lásku ako mnoho jej rovesníčok. Majú však smolu, v ich malebnom mestečku je veľká prevaha mužského pohlavia, z čoho väčšina je aj tak zadaná alebo pre dievčatá príliš stará. Nádejou pre ne je blížiaca sa návšteva vojakov, ktorá sa však rýchlo rozplynie, keď zistia, že namiesto mladých vojakov prišli do mesta obstarožní záložáci. Tí robia všetko pre to, aby sa dievčatám zapáčili, a tak nasleduje večer plný tragikomických a trápnych situácií. Andula a jej kamarátky ho strávia chtiac-nechtiac v ich spoločnosti. Večer plynie a pomaly sa blíži k záveru. Dievčatá sa už chystajú na odchod, keď v tom sa Andula zoznámi a nakoniec aj podľahne zvádzaniu mladého pražského klaviristu a ihneď sa zamiluje. Je to však naozaj pravá láska, po ktorej tak úpenlivo túži?

Úprimný, nadčasový počin, plný trápnych momentov, ale tak bravúrne napísaných a zahraných, ktoré by ste inde asi ťažko hľadali. Dialógy tu vyznievajú prirodzene a realisticky, a spolu so svojou neohrabanosťou a akousi nadsázkou podčiarkujú poetickú atmosféru celého filmu. Tú dopĺňajú nezabudnuteľné gagy pripomínajúce grotesky nemého filmu, napr. scéna s roletou na dievčenskom internáte, ktorá sa nie a nie zatiahnuť, či hľadanie odkotúľaného snubného prstienka uprostred sály plnej tancujúcich ľudí. Formanov film tak pôsobí úplne obyčajne, no zároveň veľmi originálne. 

Lásky jednej plavovlásky mali svetovú premiéru v roku 1965 na festivale v Benátkach, neskôr sa dočkali aj nominácie na Oskara a Zlatý Glóbus. Novinkou je, že film bol tento rok kompletne zreštaurovaný a uvedený na festivale v Cannes v sekcii Cannes Classics. 

 

Michaela Hanzelová