Nôž vo vode

Nóż w wodzie, čiernobiely, 101 min., Poľsko, 1962
Réžia: Roman Polański
Scenár: Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Jakub Goldberg
Kamera: Jerzy Lipman
Hudba: Krzysztof Komeda
Hrajú: Leon Niemczyk, Jolanta Umecka, Zygmunt Malanowicz

 

Celovečerný debut Romana Polanského je zároveň jeho jediným filmom natočeným v Poľsku. Po premiére v roku 1962 bol odmietnutý Władysławom Gomułkom, prvým tajomníkom Poľskej zjednotenej robotníckej strany ako kozmopolitné dielo, oslavujúce konzumný spôsob života, nevhodné pre poľského diváka. Prijatia sa dočkal v zahraničí, získal viaceré ceny (FIPRESCI na festivale v Benátkach) a v roku 1963 sa stal prvým poľským filmom, nominovaným na Oscara (v danom roku ho získala Felliniho snímka 8 a ½). Režisér následne emigroval do Francúzska a zahájil úspešnú, dodnes trvajúcu kariéru.

Psychologická dráma sa odohráva na Mazurských jazerách počas letného dňa. Mladý manželský pár, športový novinár Andrzej a jeho omnoho mladšia žena Krystyna, prichádza z mesta na jednodenný výlet. Po ceste priberú mladého bezmenného stopára a pozvú ho na jachtu. Tam na seba narazia dva mužské protipóly: Andrej s prestížnym postavením, žijúci v meste, so západným autom a krásnou ženou a mladý chlapec, ktorý má okrem nožíka len svoju mladosť a zmysel pre dobrodružstvo. Krystyna sa nedobrovoľne ocitá v roli sudcu, ktorý sa má rozhodnúť pre jedného z nich. Polanského komorný debut, nesúci jednoduchý príbeh s jasným konfliktom medzi troma postavami, odohrávajúci sa v obmedzených priestoroch dopravných prostriedkov (auto a jachta) je zachytený v úchvatných čiernobielych obrazových kompozíciách. Atmosféru stupňujúceho sa napätia vytvárajú najmä pohyby kamery a hudba. 

Charaktery postáv symbolicky odzrkadľujú ich predstavitelia. Andreja stvárnil profesionálny herec Leon Niemczyk, v roli Krystyny sa predstavila študentka herectva Jolanta Umecka a postavu chlapca zahral amatérsky herec Zygmunt Malanowicz, ktorého nadaboval sám Polanski, keďže usúdil, že má príliš hlboký hlas. 

 

Barbara Nováková