Rukopis nájdený v Zaragoze

Rękopis znaleziony w Saragossie, čierno-biely, 183 min., Poľsko, 1965
Réžia: Wojciech Jerzy Has
Scenár: Tadeusz Kwiatkowski
Kamera: Mieczysław Jahoda
Hudba: Krzysztof Penderecki
Hrajú: Zbigniew Cybulski, Iga Cembrzyńska, Elżbieta Czyżewska, Gustaw Holoubek, Stanisław Igar a ďalší

 

Režisér Has skombinoval pri adaptovaní známeho románu kniežaťa Jana Potockého Rukopis nájdený v Zaragoze konvencie rôznych žánrov. Jeho čiernobiela trojhodinová verzia z roku 1965 v sebe spája historickú kostýmnu drámu, dobrodružný rytiersky film, rozprávku a komédiu “plášťa a kordu”. Potockého román pozostáva zo série príbehov, opisujúcich dobrodružstvá kapitána Alfonsa van Wordena, ktoré knieža vymyslel na motívy príbehov Tisíc a jednej noci. Prvých 13 príbehov vydal samizdatom v roku 1805, pričom kompletného vydania všetkých príbehov sa poľskí čitatelia dočkali až v roku 1847.

Hasova adaptácia vhodne uchopila unikavú atmosféru Potockého príbehov, ktoré čerpajú z množstva žánrových tradícií a ich otvorené konce vyzývajú k rôznemu výkladu. Ich hlavnou postavou je mladý kapitán kráľovej stráže Alfons van Worden, vydávajúci sa na dobrodružstvá, aby dokázal svoju odvahu a mohol sa prihlásiť k svojmu slávnemu rodu. Dej filmu osciluje na pomedzí sna a reality, ironizuje okultné praktiky a poverčivosť a ponúka víziu chaotického sveta. Hudba, ktorú pre film zložil známy skladateľ Krzysztof Penderecki, túto nezvyčajnosť zdôrazňuje. 

Podobne ako zrod samotnej knihy pred dvoma storočiami, aj Hasov film mal kľukatý osud. Keďže do 90. rokov sa v obehu zachovala jediná nekompletná verzia s anglickými titulkami, režisér Martin Scorsese, známy pre svoje aktivity v oblasti ochrany filmového dedičstva, sa rozhodol vypátrať pôvodnú kópiu za účelom jej reštaurovania. Spoločne s režisérom F. F. Coppolom obnovili osobnú Hasovu filmovú kópiu, ktorú otitulkovali a vydali na DVD v roku 2001. Film bol následne zaradený medzi 21 poľských filmov, ktoré boli digitálne reštaurované a vydané na troch Blu-ray nosičoch Scorseseho nadáciou The Film Foundation.

 

Barbara Nováková