Vabank

Vabank, farebný, 104 min., HD, Poľsko, 1981
Réžia: Juliusz Machulski
Scenár: Juliusz Machulski
Kamera: Jerzy Łukaszewicz
Hudba: Henryk Kuźniak
Hrajú: Jan Machulski, Leonard Pietraszak, Witold Pyrkosz, Ewa Szykulska, Krzysztof Kiersznowski a ďalší

 

Scenáristickým i režijným debutom Vabank započal Juliusz Machulski úspešnú kariéru, zameranú na komédie, kombinované s inými žánrami (dobrodružný, kriminálny, fantasy, sci-fi). Známym i za poľskými hranicami sa stal vďaka kultovej sci-fi komédii Sexmisia, ktorá však predstavuje len zlomok z jeho filmografie. Ambíciou Hviezdnych nocí je preto predstaviť Machulského cez jeho ďalšie snímky a rozšíriť tak povedomie divákov o rôznorodosti jeho tvorby. Súčasťou sekcie, zameranej na poľské komédie z obdobia socializmu sú preto popri Vabanku, oceňovaného divákmi i kritikmi aj Machulského neskoršie snímky Kingsajz a Deja vu.

Dej lúpežného (heist) filmu sa odohráva v roku 1934 vo Varšave. Hlavná postava Henryka Kwinta sa po prepustení z väzenia rozhodne pomstiť bývalému partnerovi a v súčasnosti riaditeľovi banky Kramerovi za zločin, ktorý nespáchal a smrť priateľa, taktiež objednanú Kramerom. Spolu s kumpánmi sa rozhodne spáchať svoju poslednú lúpež, zanechávajúc vodítka, ktoré naznačujú, že jej páchateľom je sám bankár.

Machulski úmyselne a originálne odkazuje na filmy kriminálneho žánru ako Rififi, The Conversation a najmä komédiu Podraz z roku 1973 v hlavných úlohách s Paulom Newmanom a Robertom Redfordom, s ktorou zdieľa elegantnú retro štylizáciu a humorné dialógy. Popri výborných hereckých výkonoch známych poľských hercov Jana Machulského, otca režiséra, v roli drsného a málovravného Kwinta a Leonarda Pietraszaka, ktorý stvárnil Kramera, podporuje vyznenie filmu aj zapamätateľná, chytľavá hudba.

 

Barbara Nováková